Mersin

Karaca: “Anadolu basınının sorunlarından Cumhurbaşkanının haberi yok”

Karaca: “Anadolu basınının sorunlarından Cumhurbaşkanının haberi yok”
15 Eylül 2021 - 11:30

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti’nin Alanya’da düzenlediği gazetecilik çalıştayında yaptığı konuşmada, “Anadolu basını büyük sorunlar yaşıyor, bu sorunları çözmesi gereken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın basınla ilgisi yok. Biz bu sorunları anlatmak için görüşmek istiyoruz, randevu bile alamıyoruz. Cumhurbaşkanımızın da bizim yaşadığımız sorunlardan haberi olmadığını düşünüyoruz. Buradan tüm meslek örgütlerimize sesleniyorum; kişisel çekişmeler bir kenara bırakıp kenetlenmeliyiz. sayın Cumhurbaşkanımızla görüşüp derdimizi anlatmakıyız” diye konuştu.
Anadolu basınının gidişatının iyi olmadığını kaydeden Genel Başkan Karaca, “Anadolu basınını bitirmek için düğmeye basılmış. Sadece gazete, radyo, televizyon sahipleri değil basın çalışanları da çok büyük sıkıntıda. Anadolu’da asgari ücretle çalışan basın emekçilerinin sayısı çok az. Biz sadece gazete, televizyon, radyolar için değil basın çalışanları için de bir destek paketi çıkarılmasıdir” dedi.

Tasarruf tedbirleri basının belini büktü

Tasarruf tedbirlerinin basının belini büktüğünü vurgulayan TGF Genel Başkanı Karaca, basından tasarruf edilmek yerine destek verilmesi gerektiğini söyledi.
Karaca, şöyle konuştu: “Son 5 yıl içeresinde resmi ilan alan gazeteleri ortaya koyduğunuz zaman bin 800’den olan gazete sayısı 900’ e düşmüş. Hala da düşüyor. Gazeteler ya birleşiyor ya da maddi imkânsızlıklardan kapanıyor. 100’ün üzerinde uyduda televizyon, uydu bedeli nedeniyle 50’nin altına düşmüş. Bunun yanında radyoların durumu facia. Burada gazete, televizyon, radyo sahibinin sıkıntısı bir yana Anadolu’da çalışan arkadaşlarımızın durumu onlarınkinden daha facia. Şu an asgari ücret alan çalışan sayısı yüzde 40 yoktur.”

İnternet medyası yasası çıkmalı

Yaşanan sıkıntıların çözümünün yasa ile mümkün olacağını kaydeden Genel Başkan Yılmaz Karaca özellikle internet medyası ile ilgili sorunlara değindi.
Karaca, “Mesleğin içinde olmayan, 200-300 liraya alan satın alıp telefondan tehdit ederek gazetecilik yapan insanlar var. Bu kişilerin yok olması için yasaların mutlaka çıkması ve belirli kriterler getirilmesi lazım” dedi.

Haber yazacak muhabir bulamayacağız

Anadolu basınının kendi içinde de sorunlar bulunduğuna dikkat çeken Karaca, “Bizim de sorumluluklarımız var. Halkın sorunlarına eğilmeliyiz, kendimizi geliştirmeliyiz, gazetelerimizi okutturmak için çaba harcamalıyız. Ne yazık ki haber yazacak muhabir sayısı gittikçe azalıyor, yakında haber yazacak muhabir bulamayacağız. Gelen haberler ‘kopyala-yapıştır’ mantığıyla gazeteye konuluyor, röportaj neredeyse hiç yok. Sorunlarımıza çözüm ararken kendimize de bakacağız!” şeklinde konuştu.
Toplantıya TGF Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Genel Sekreter Bayram Ekici ve Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun da katılırken, programa ev sahipliği yapan İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak da yaptığı konuşmada, “Pandemi döneminde ara vermiş olduğumuz çalışmaları yeniden başlattık. Bu etkinliğimiz ile üyelerimizi buluşturmayı ve biraz olsun dinlenmelerini istedik. Programımıza katılan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.