MHP’Lİ ÇELİK ’’TARSUS BELEDİYESİ’NİN İÇLER ACISI DURUMU ARTIK GİZLENEMEZ HALE GELMİŞTİR’’

25 Ekim 2021
235 kez görüntülendi

MHP’Lİ ÇELİK ’’TARSUS BELEDİYESİ’NİN İÇLER ACISI DURUMU ARTIK GİZLENEMEZ HALE GELMİŞTİR’’

MHP Tarsus İlçe Başkanı Mehmet Çelik, ‘’Tarsus Belediyesi’nin içler acısı durumu artık gizlenemez hale gelmiştir’’ dedi.

Başkan Çelik, yayınladığı basın bülteninde, MHP’nin Tarsus’un ve halkın menfaatlerini öncelikli tutmayı ilke edindiğini belirterek, ’’Siyasi çekişmelerden uzak, yapılan her yanlışa milletimizden yana şerh koymuş, bugün de olduğu gibi şerh koymaya devam edecektir. Verdiğimiz mücadele sonuç vermiş; kapalı kapılar ardında yönetilen Tarsus Belediyesi’nin içler acısı durumu artık gizlenmez hale gelmiştir. Tarsus Belediyesi’nin çok büyük zararlara uğratıldığını Belediye yönetimi bizatihi açıklama durumunda kalarak malumun ilanını beyan etmişlerdir.’’ ifadelerine yer verdi.
Başkan Çelik’in, açıklaması aynen şöyle:
5 Ekim 2021 tarihinde yapılan Tarsus belediyesi Olağan Meclis
toplantısında Belediye şirketlerinin hesaplarını inceleme Komisyonu tarafından yapılan bilgilendirmede;

”1- SATILAN MİKSERLERİN YERİNE 2 KATINA KİRALANAN MİKSERLER
Tarsus Belediyesine ait Tarsus İmar Şirketi; 2 adet 2010 model mikser kamyonu
290 bin liraya satmış, sattıkları kamyonların yerine ise 2006 model 4 adet mikser kamyonunu yıllık 821 bin liraya kiralamıştır. Yanlış okumadınız! Sattıkları kamyonların daha düşük modellisini yaklaşık 2 katına yıllık olarak kiralamışlar! Aynı şartlarda sıfır kilometre mikser aracını leasing yolu ile rahatlıkla alabilecekken; niçin bu yola başvurulmuştur?

2- BORÇ YAPILANDIRAN BİR BELEDİYE
Tarsus Belediyesine ait Tarsus İmar şirketi SSK primlerinin her ay gecikme faizi 143 bin lirayı bulmuş ve ödenemez hale gelen SSK primleri 36 ay yapılandırılmıştır.

3- BAZI PERSONELLERE YÜKSEK MESAİ ÜCRETİ
ÖDENMESİ
Belediye şirketlerinde çalışan bazı personellerin puantaj cetvellerine muazzam mesai ücretlerinin yazıldığı, kendi maaşlarından yüksek mesai aldıkları tespit edilmiştir. Çalışıp hakkıyla mesai ücreti alana elbet sözümüz yok ancak durumun böyle olmadığı çok açıktır.

4- PİYASA ŞARTLARININ ÇOK ALTINDA YAPILAN KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞMESİ
Piyasa şartlarının en az %35 civarında olduğu Tarsus’ta; İlkem Yapı ile kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi hazırlanmış ve sokaktaki çocuğun bile kabul etmeyeceği, akla ziyan bir oranla yani %23 ile sözleşme imzalanmıştır. En az %35 oran ile 143 daire alınması gerekirken; %23 oran karşılığı 94 daire alınması gerekenden çok çok azdır. 94 dairenin satışından 24 milyon gelir hedeflenmektedir. Bu hesaba göre Tarsus Belediyesi 12 milyon zarara uğratılmıştır.

5- CUMHURİYET KONUTLARINDAKİ ZARAR
Cumhuriyet konutlarından ev alan vatandaşlarımızın Belediye Şirketine toplam 30 milyon borcu kalmış ancak yapılan hesaplamada Tarsus İmar Şirketinin, inşaatın bitirebilmesi için daha 33 milyon’a ihtiyacı olduğu görülmüştür. Mali açıdan bitmiş olan Belediye şirketi daha şimdiden 3 milyon zarar edeceğini söylemektedir.

6- ESNAF VE SSK BORÇLARI
Belediyeye bağlı Tarsus İmar şirketinin esnafa 8,5 milyon, SSK’ya 17 milyon civarında borcu bulunmaktadır. İşin acı tarafı; yapılan bunca satışlara rağmen Belediye İmar şirketini bugün itibariyle milyonlarca lira borç batağına sürüklemişlerdir.

7- ÇUVALA GİRMEYEN MIZRAK BELEDİYECİLİĞİ
Bunun adı “Şeffaf Belediyecilik” değil, “Çuvala Girmeyen Mızrak Belediyeciliği” ‘dir. Tarsus Belediyesinin, aklı tutulmuş, peşkeş çekilmiş bir yönetim tarzıyla yönetildiği gün gibi ortadır. 2,5 yıl boyunca elle tutulur, gözle görülür hiçbir icraatı olmayan Haluk Bozdoğan; şehrin lağım ve çöp
koktuğundan, insanların kokudan ve sinekten pencere açamadıklarından, parkların, yolların, kaldırımların ve şehrimizin bakımsızlığından bir haber olup; bir avuç yere 3-5 fidan dikip buna da “KORULUK” demesi, mevcut binaları restore edip her kapıya ayrı ayrı açılış yaparak onlarca açılış yaptığını övünerek anlatması milletimizin aklıyla alay etmek ve günü kurtardığını zannetmekten başka bir şey değildir.
Günü de gelecek, hesabı da sorulacaktır!’’

MHP’Lİ ÇELİK ’’TARSUS BELEDİYESİ’NİN İÇLER ACISI DURUMU ARTIK GİZLENEMEZ HALE GELMİŞTİR’’ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz