Mersin

“Cumhuriyet hepimizin varlık nişanesidir”

“Cumhuriyet hepimizin varlık nişanesidir”
29 Ekim 2021 - 8:03

Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD) Başkanı Okan Çalışkan, Cumhuriyet’in 98. Kuruluş yıldönümüne yönelik kutlama mesajı yayınladı.

Çalışkan mesajında, “Tarih boyunca, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş büyük Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Yayınladığı mesajında Cumhuriyet’in istiklali uğruna canını vermekten çekinmeyen millet ruhunun görkemli bir mükâfatı ve milli iradenin en önemli eserlerinden biri olduğunu ifade eden MEDYAD Başkanı Çalışkan, mesajında şunlara yer verdi, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin tam anlamıyla küllerinden doğarak ulaştığı Kurtuluş Savaşı Zaferi’nin ardından ülkemizin hak ettiği yeni yönetim şekli olan Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98. yılını büyük bir onurla kutluyoruz. 1919 Samsun’undan 1923 Ankara’sına kadar adım adım büyüyen, bağımsız yaşama ve var olma azminin Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandığı vatanımızda, Türk kahramanlığı bir mucizeye, imkânsız gibi görünen kutlu bir zafere imza atarak esaret çemberini kırmıştır. Tarih boyunca, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş büyük Türk Milleti kaderini değiştirerek, 29 Ekim 1923’le birlikte düşman egemenliğine son vermiş, Cumhuriyet’in kuruluş ruhu milletimizin tercih ve iradesine dayanmış, böylelikle milli arzu ve hedefler öne çıkmıştır. Cepheden cepheye koşan, dişinden tırnağından arttırdığı ne varsa vatanın kurtuluşu için feda eden herkes Cumhuriyet’in birleştirici gücü etrafında toplanmıştır. Bu bayrak, bu devlet ve bu Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir. Mensubu olmakla övündüğümüz Türk milleti gücümüz ve güvencemizdir. Bu anlamda dünya tarihine altın harflerle yazılan bu zaferi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan vatanımızı ve Cumhuriyeti korumak, hepimizin en aslî görevlerinden olmalıdır. Büyük Önder Atatürk’ün ‘Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister’ sözü, Türkiye Cumhuriyeti’nin yegâne sahibi olan milletimize verilmiş kutsal bir ödevdir. Biz 98 yıllık zafer nişanemizi gururla taşıdık taşımaya da devam edeceğiz. Bu düşüncelerle ülkemizin ve milletimizin kurtuluşu için şanlı tarihimiz boyunca canlarını vermekten çekinmeyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğilerek halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.