Mersin

Mersin

BASINA SAHİP ÇIKILMALI DEMOKRASİ İSTİYORUZ

BASINA SAHİP ÇIKILMALI DEMOKRASİ İSTİYORUZ
17 Şubat 2022 - 12:23

Türkiye Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) Mersin’de basına yönelik çirkin saldırı hakkında bir açıklama yaptı.

Her açıklamasında demokrasiden, insan haklarından, basın özgürlüğünden bahseden Cumhuriyet Halk Partisinde bir kısım gençlik kollarının üyesi ve yetkilisi Mersin Haberci Gazetesine yapmış olduğu sözlü ve fiili saldırılar aynı zamanda ülke ve Türk Dünyası basınına yönelik genel bir saldırıdır.
Önce maskeli beş kişinin gazeteye gelerek sözlü saldırısının ardından ertesi gün içlerinde CHP Gençlik Kolları Başkanı ve MKYK üyesinin de bulunduğu 50 kişilik bir gurup Haberci Gazetesine karşı slogan atarak çalışanlarına boyalı ve yumurtalı saldırıda bulunmuştu.
“Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz edilemez.
Gazetelerin ve gazetecilerin hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış sağlanamaz. Düşüncelere olan tahammülsüzlük, karanlıkların aydınlıklara ulaşmasından korkanlar elinde kaleminden başka bir silahı olmayan gazetecileri tarihimizin her döneminde tehdit etmişlerdir. Hepimiz biliyoruz ki, basın Milletin müşterek sesi, demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Basın, tarafsız ve objektif bir biçimde haber ve bilgi akışı sağlayarak toplumu aydınlatma ve doğru bilgilendirme görevi yapmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti niteliğindeki bir görevi yerine getirmektedir. Bilgiye, belgeye dayanan gerçekleri gündeme getirmelidir. Aksini iddia edenler için kanunlarımızda itiraz yöntem ve şekilleri açıktır. Ama unutulmamalıdır ki demokrasi ve basın özgürlüğü her zaman galip gelecektir. Haberci Gazetesinde çalışan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Türkiye Dünyası Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu ve Başkanlar Konseyi üyeleri olarak Haberci Gazetesine yapılan tehdit ve fiili saldırıyı şiddetle kınıyor,olaya CHP Genel Merkezinin el koyarak sorumluların Partiden ihracı edilmesini, hak ettikleri cezayı almasını diliyoruz.”