Mersin

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER AÇIKLAMA

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER AÇIKLAMA
20 Temmuz 2022 - 11:39

Mersin Emniyeti, Özgecan Aslan meydanındaki kauçuk ağacın zehirlenmesiyle ilgili yaptığı titiz çalışma sonucu failleri yakalayarak gözaltına almıştı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Serdar Gökçek ve CHP Toroslar Gençlik Kolları Başkanının da aralarında bulunduğu 3 kişi çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

Yaşanan bu olayların ardından Büyüksehir Belediyesinden çelişkili bir açıklama geldi.

Büyükşehirden yapılan açıklama da, “Sorumluluk alanımızda bulunan Adnan Menderes Bulvarı Kültür Park’taki kauçuk ağacında meydana gelen kuruma ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.
Söz konusu kauçuk ağacındaki kuruma belirtilerinin görüldüğü ilk günden itibaren, ağacın yeniden sağlığına kavuşması için belediyemizce her türlü önlem alınmış, bilimsel metotlarla tedavi sürecine başlanmıştır. Ağacın tekrar sürgün verme yeteneği dikkate alınarak kuruyan dalları budanmış ve budanan dal yüzeyleri de aşı macunu ile kapatılmıştır. Ağacın hayat belirtisi göstermesi şu aşamada sevindirici olup, yeniden eski sağlığına kavuşması için gayretli çabamız sürmektedir.” ifaderini kullandı.

Büyüksehir Belediyesi yaptığı açıklamada ağacı kurtarmaya yönelik çalışmalar yapıldığını söylerken Emniyetteki ifadelerinde CHP Toroslar İlce Gençlik Kolları Başkanı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanının talimat alarak asit enjekte edildiğini ifade etmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

Öte yandan, “Olay bahane edilerek tamamen siyasi saiklerle yapıldığı açık olan saldırılarla Belediyemizin yıpratılmaya çalışılması asla kabul edilemez. Bu tür fırsatçı yaklaşımların ve siyasi saldırıların kimseye yarar sağlamayacağı bilinmelidir.”denilmesi şaşkınlıkla karşılandı.
Tepkilerin siyasi olduğu iddia edilirken gelen tepkilerin her kesimden olması hatta bazı eleştirel yorumların CHP kanadına yakın sivil toplum kuruluşlarından ve sosyal medya fenomenlerinden gelmesi yapılan açıklamanın ne kadar çelişkili olduğunu ortaya koydu.

Belediyeden gelen açıklamanın bir diğer detayında, çok önemli bir meydanın tam ortasında yarım asırdan beri simge haline gelmiş bir ağacı katleden kişi yada kişilerin görevden alınması bir tarafa yaptıklarını haklıymış gösterilmesi büyük tepki topladı.
Mersinin tek gündemi haline gelen bu konu hakkında bizde Mersin Turkuaz Gazetesi olarak olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildirmek istiyoruz.