MESAFELER BİLİME ENGEL DEĞİL

16 Kasım 2022
187 kez görüntülendi

MESAFELER BİLİME ENGEL DEĞİL

Batuhan Hıdıroğlu 18 yaşında bilime aşık bir lise öğrencisi. Aslen Mersin Tarsus doğumlu olan Batuhan öğrenimini İzmir Amerikan Koleji’nde sürdürüyor. Yarıyıl ve yaz tatillerini memleketi Tarsus’ta geçiren Batuhan burada da boş durmuyor. Yaşı küçük olmasına rağmen kendini bilime adayan Hıdıroğlu’nun hayalleri ise yaşından çok büyük.

“ Mesafeler bilime engel değil” sloganıyla proje üreten Hıdıroğlu Mersin Büyükşehir Belediyesiyle ortak olarak ara ve yaz tatillerinde memleketinde bilime meraklı çocuklara eğitim veriyor. Çalışmaları için bir atölye kuran genç liseli burada ahşap tasarım, boyama ve robotik kodlama üzerine dersler veriyor.
İzmir Amerikan Koleji öğrencisi Hıdıroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti “ Öncelikle bana bu imkanları sağlayan okumam, öğrenmem ve araştırmam için önümdeki engelleri kaldıran aileme teşekkür etmeliyim. Hiç bilmediğiniz bir şeyi öğrenmek araştırmak ve araştırırken bir sonuca varmak insanı çok mutlu ediyor. Geriye dönüp baktığımız zaman bilim insanlarının çoğu bilgiye ulaşmak adına yaptığı çalışmalarda yeni şeyler keşfetmişler ve insanların hizmetine sunulmuş bir çok icat bugün kullanılır hale gelmiştir. Bende bilime merakım sayesinde kendimi her geçen gün daha da geliştiriyorum. “ Mesafeler bilime engel değil” projesi ise benim çok mutlu olduğum bir iş. Bu proje sayesinde hem kendimi geliştiriyorum hem de kendi memleketimde öğrenci kardeşlerime elimden gelen çabayla öğrendiklerimi onlarla paylaşma fırsatı buluyorum. Ayrıca projemi kabul eden ve atölyeyi kurmamda katkı sahibi olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Son olarak öğrenci velilerine seslenmek istiyorum. Okumak öğrenmek her bireyin hakkı. Bizlerin eğitiminde ailelerimizin sonuna kadar arkamızda durmalarını ve bize güvenmelerini istiyoruz. İlerleyen yıllarda neden bizden de Aziz Sancar’lar, Cahit Arf’lar, Ali Kuşçu’lar Piri Reis’ler çıkmasın.”
Ara ve yaz tatillerinde eğitim veren genç bilim adamı tüm öğrenci arkadaşlarını bilim atölyesine davet ediyor. Arkadaşlarıyla birlikte ortak çalışmalar yapmak isteyen Batuhan Hıdıroğlu çok büyük başarılar yakalayacağından emin.

MESAFELER BİLİME ENGEL DEĞİL Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz